Hrozí lidstvu zkáza? Kapacity jako Stephen Hawking či Elon Musk varují!


Pravděpodobnost, že nastane podobně děsivý scénář jako ten, který známe například z R.U.R. a řady jiných vědecko fantastických knih či filmů, je stále větší. Před vražednými roboty již varovaly i takové kapacity, jako je Stephen Hawking či Elon Musk.

Vyvinutí vražedných robotů je nevyhnutelné, varují spolu s více než tisícem akademiků a podnikatelů špičkoví vědci Stephen Hawking a Elon Musk. Děsivá hrozba by se mohla vyplnit již před rokem 2050. Vědci tak vyzývají svět, aby proti tomuto nebezpečí včas zakročil. Zprávu přináší australský server News.com.au.

„Tato vědecká trajektorie je více než zřejmá, autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka.” upozorňují vědci. Problematika uměle inteligentních zbraní (Artificially Intelligent Weapons) byla tématem nedávné konference v Buenos Aires.

Během konference akademici představili otevřený dopis, který podepsala řada předních vědců a vlivných podnikatelů. Je to vůbec poprvé, co před tímto druhem zbraní varovali i ti nejšpičkovější odborníci.

V dopise stojí: „Zahájení závodů ve zbrojení v oblasti uměle inteligentních zbraní je nebezpečný nápad. Existenci těchto zbraní by se mělo předejít prostřednictvím jejich celkového zákazu, který by byl kontrolován pečlivým lidským dohledem.”

Dále výzva argumentuje skutečností, že řada chemiků a biologů jednoznačně podporuje mezinárodní dohody, jež úspěšně zakazují zbraně hromadného ničení, proto je podle ní na čase, aby tak učinili i v případě uměle inteligentních zbraní.

Na rozdíl od jaderných zbraní, vývoj tohoto typu vojenské techniky není natolik nákladnou záležitostí. Z tohoto důvodu je její masová produkce jen pouhou otázkou času.

Vědci pak předkládají široké spektrum možností, jak se budou dát tyto uměle inteligentní zbraně využít. A to od páchání různých teroristických činů, vykonávání etnických čistek až po pomoc diktátorům při kontrole vlastního lidu.

Někteří vědci nicméně poukazují na možná rizika úplného zákazu autonomních zbraní. Jedním z nich je například profesor Walsh, který upozorňuje, že všeobecný zákaz těchto zbraní, nezabrání teroristům a darebáckým státům v jejich produkci a zneužití.

Podle serveru News.com.au však vědci ve svých iniciativách dost možná zaspali. Důkazem může být existence dnes již polo autonomních dronů, jež má ve své výzbroji armáda nejedné země.

Některé typy těchto bezpilotních letounů jsou schopny zcela samostatně identifikovat cíl, zamířit a bez jakékoliv lidské asistence provést úspěšný zásah.