Jsme blízko? Kolem sousední hvězdy obíhá druhá Země. Má ideální vzdálenost pro život

Vědci se chystají odhalit novou planetu, která je hned “vedle”. Obíhá totiž kolem nejbližší hvězdy sluneční soustavy. Podle vědců je velmi podobná Zemi a obíhá ve vzdálenosti od hvězdy, která je ideální pro život.

Exoplaneta obíhá kolem velmi dobře známé hvězdy Proxima Centauri, která je součástí hvězdného systému Alfa Centauri. Planeta není zatím pojmenována a na další informace si musíme počkat až na konec srpna, kdy ESO uspořádá tiskovou konferenci.

“Nikdy předtím vědci nenašli druhou Zemi tak blízko,” stojí v týdeníku Der Spiegel, který se zprávou přišel. Mluvčí ESO Richard Hook řekl, že si je vědom této zprávy, ale odmítl ji jakkoliv komentovat.

NASA už v minulosti oznámila objev podobných planet, většina z nich ale byla příliš horká nebo příliš studená na to, aby na ni mohla být voda v kapalném stavu. Anebo na nich bylo příliš plynu, takže se více podobaly Jupiteru a Neptunu, píše server Seeker.

Nejvíce podobná planeta Zemi byla představena minulý rok a je pojmenovaná Kepler 452b, měly by na ni být aktivní sopky, oceány, sluneční paprsky jako u nás, dvakrát větší gravitaci a rok, který trvá 385 dnů. Problémem je, že je vzdálená 1400 světelných let daleko. Exoplaneta u Proxima Centauri je pro srovnání vzdálená “jen” 4,24 světelných

David Trlica pro Tech+