Najdeme mimozemšťany pomocí “vesmírné archeologie”?

Foto:Thomas Pesquet, ESA/NASA

Hledání vyspělých mimozemských civilizacích se nemusí nutně soustředit na cizí planetární systémy. Podle profesora astronomie na Pennsylvánské státní univerzitě Jasona Wrighta by se stopy po jejich dávné přítomnosti mohli ukrývat i v sluneční soustavě. Hledat doporučuje především na Marsu a Měsíci.

Zprávu přinesl portál Phys.org. Studie byla akceptována vědeckým časopisem International Journal of Astrobiology. Autor práci zveřejnil v online archivu vědeckých Preprinty arXiv.org.

Americký astronom netvrdí, že inteligentní formy mimozemského života se v minulosti ve sluneční soustavě vyvinuly, ani že existují důkazy o dávných mimozemských návštěvách. Navrhuje však s touto možností při výzkumu počítat.

zaniklé civilizace

Při hledání mimozemského života se vědci v současnosti zaměřují především na chemické sloučeniny, které produkují živé organismy. Říká se jim biosignatury. Případně se pátrá po chemických látkách podporujících zrod a další vývoj života.

Avšak Jason Wright tvrdí, že astrobiologové by měly zaměřit na takzvané technosignatury. Tedy stopy po dávné činnosti technologií.

Příkladem je hornická činnost, která výrazně mění reliéf krajiny. Nebo přítomnost nepřirozených, syntetických materiálů či staveb. Takové pozůstatky by mohly nacházet na různých tělesech ve sluneční soustavě a daly by se odhalit z oběžné dráhy podpovrchovými radary.

Země není vhodné místo

Podle Wrighta je nepravděpodobné, že takové důkazy najdeme právě na naší planetě. Desková tektonika, eroze, zvětrávání a další geologické pochody by podle něj takové stopy zcela zničily.

Na druhé straně, vhodné podmínky pro vývoj nebo působení života před miliardami let panovaly i na Venuši a Marsu. Na obou planetách se původně nacházely oceány tekuté vody a panovaly zde mírné teploty. Bohužel na Venuši by periodický extrémní vulkanismus stopy po pradávné přítomnosti mimozemšťanů časem zcela vymazal.

Prostředí na Marsu je vhodnější. Geologická aktivita zde ustala před miliardami let. To by umožnilo výtvorům mimozemšťanů zachovat se například pod nánosy prachu. Ze stejného důvodu je podle Wrighta velmi vhodné místo pro vesmírnou archeologii Měsíc. Díky absenci atmosféry zde nehrozí žádné zvětrávání.

Naděje na periferii sluneční soustavy

Výzkumník ale nevylučuje, že stopy po vyspělé mimozemské civilizaci by se mohly ukrývat i na menších kamenných či ledových tělesech sluneční soustavy. Na mysli má asteroidy, komety a ledové objekty vzdáleného Kuiperova pásu.

“Poměr absorbovaného a odraženého světla, anomálie složení a rotace by mohly prozradit, že objekty nesou nebo samy představují mimozemské artefakty,” píše ve výzkumné práci Wright.

Text: Zive.sk (přeloženo)

Zdroj: Phys.org, arXiv.org