Nový ledový svět by mohl být klíčem k nalezení deváté planety

Vědci oznámili objev nového ledového světa na okraji sluneční soustavy. A i když se jedná o poměrně malý objekt, mohl být hodně pomoct vypátrat něco mnohem důležitějšího, a to devátou planetu sluneční soustavy, o které se často spekuluje.

Nový objev byl označen jako L91, jedná se o malé těleso, které obíhá kolem Slunce za oběžnou dráhou Neptunu. Jedna cesta kolem Slunce mu trvá hodně dlouho. Pro srovnání Neptun je nejvzdálenější známá planeta v naší soustavě, obíhá ve vzdálenosti asi 4,5 miliardy kilometrů. Ve vědeckých termínech to je zhruba 30 astronomických jednotek. (Jedna astronomická jednotka je vzdálenost Země od Slunce).

Ale L91 je proti tomu úplně jiná liga. Nejblíže ke Slunci se dostane na vzdálenost 50 astronomických jednotek (AU), nejdále je pak neuvěřitelných 1430 AU od Slunce. “Je to přímo na hranici, do které zatím vidíme,” řekl astrofyzici z univerzity v Belfastu.

Díky tomu trvá L91 jeden oběh kolem Slunce více než dvacet tisíc let. Pro vědce je ale více pozoruhodnější trajektorie L91, protože se zdá být v procesu transformace, kdy pomalu přechází z Oortova oblaku do Kuiperova pásu. Jedním z možných důvodů by mohla být právě devátá planeta, která se podle hypotézy nachází na okraji sluneční soustavy.

Čím více se podobné objekty jako L91 budou nacházet, tím se více zvětšují šance na případné nalezení deváte planety, anebo také úplné vyvrácení této teorie, jak informuje server Science Alert.

David Trlica pro Tech +