Vědci zkoumají záhadný objekt ve vesmíru

Planeta nebo hvězda? Vědci nedokáží určit, čím CFBDSIR 2149-0403 opravdu je.

Když ho v roce 2012 objevili astronomové, objekt se zdál zvláštním. Od té doby se tým Philippa Delorma snaží zjistit, co vesmírné těleso, označované zkráceně jako CFBDSIR 2149-0403, opravdu je.

Vědci si dosud mysleli, že těleso bude součástí skupiny AB Doradus, pohybující se kupy zhruba stejně starých hvězd kolem velmi zvláštního vícehvězdného systému s hlavní hvězdou, která rotuje podstatně rychleji než naše Slunce a vytváří silné magnetické pole.

Nyní však astronomové použili několik pozemských i kosmických teleskopů, aby lépe určili povahu CFBDSIR 2149-0403. Podle chystané studie se ukázalo, že objekt do pohybující se skupiny hvězd nepatří – co ho vlastně dělá ještě záhadnější.

“Sice se naše poznání tohoto objektu zvětšilo,” připouští pro Phys.org Delorme , “ale nyní pro nás bude  mnohem složitější ho studovat, protože musíme přidat věk jako volný parametr”.

Výzkumníci si myslí, že CFBDSIR 2149-0403 může být buď velmi velkou planetou , starou přibližně půl miliardy let a  s hmotností než dvou až třináct Jupiterů, nebo hnědým trpaslíkem, nedokonalou téměř hvězdou, o hmotnosti dvou až čtyřiceti Jupiterů. V druhém případě by měl objekt zhruba dvě až tři miliardy let.

Tomáš Prokopčák pro Tech.sme.sk

zdroj: https://arxiv.org/abs/1703.00843

Leave a Reply