Život na Marsu možná objevili již před 40 lety, NASA to tehdy popřela

Vědci byli donedávna přesvědčeni, že výzkum v 70-tých letech neprokázal mikroorganismy na Marsu. Mohli se mýlit.

Snímky, které v roce 1976 a později udělaly na Marsu dvě sondy Viking, byly dlouhou dobu jediným, co jsme o povrchu rudé planety věděli. Až do pozdních devadesátých let vycházelo množství výzkumů o Marsu právě z dat Vikingu 1 a 2.

Sondy tehdy udělaly několik biologických výzkumů, které měly zjistit, zda na Marsu je, nebo někdy byl život. Půdu z Marsu mísily s roztoky, které by potvrdily existenci mikroorganismů.

Experimenty tehdy výsledky přinesly – radioaktivní izotop měl být tehdy důkazem, že v půdě opravdu existuje život. Následné kontrolní experimenty nález nepotvrdily a NASA proto konstatovala, že existenci života na Marsu sice nevyvrací, ale neumí ji ani potvrdit.

Mohli najít život

Nový výzkum dvojice vědců z Arizonské státní univerzity a Amerického národního institutu zdraví, publikovaný v odborném časopise Astrobiology nyní naznačuje, že lidé opravdu mohli objevit život na Marsu už před 40-ti lety.

Vědci testovali biologické a nebiologické hypotézy, které by vysvětlily to, co sondy na Marsu našly. Zatímco důkazy, že zmiňovaná reakce byla nebiologického původu se nepotvrdily, podle výzkumu je “vysoce pravděpodobné”, že tehdejší důkazy ukazovaly na známky života.

“Tento výzkum jasně ukazuje, že tuto možnost musíme brát v úvahu. Nemůžeme vyloučit biologické vysvětlení, “říká pro Science Alert Chris McKay, astrobiolog NASA a editor žurnálu Astrobiology.

pomohla Curiosity

O výsledcích se tolik nediskutovalo, zatímco v roce 2014 přinesla sonda Curiosity důkazy o přítomnosti organických molekul na povrchu Marsu. Metan a chlorované uhlovodíky se mohly na planetu dostat přes meteority, ale také ji mohly přímo formovat.

Sondy Viking nedokázaly znovu potvrdit existenci mikroorganismů, protože na tyto experimenty nebyly stavěny.

“I jejich experimentátor doktor Klaus Biemann zdůrazňoval, že to nebyl experiment na zjišťování života. Ten by vyžadoval alespoň milion mikrobakteriálních buněk na detekci jakékoliv organické hmoty. Kromě toho tento nástroj často selhal i při testování na Zemi, “říká pro server Phys.org autor výzkumu Gilbert Levin.

Sondy Mars kontaminují

Vědci však netvrdí s jistotou, že mise v roce 1976 našla život na Marsu. Jejich výzkum však spolu s dalšími naznačuje, že Mars nebyl tak nehostinný jak se kdysi předpokládalo a že známky vody v historii Marsu může znamenat, že život byl rozmanitější v dobách kdy byla planeta vlhčí.

Když vyschla, život se zase adaptoval. “Život zde tedy může stále existovat, i když jen v kryptobiotickém stavu a může se obnovit, jakmile bude k dispozici voda,” uvádí výzkum podle Science Alert.

Autoři výzkumu doufají, že inspirují NASA i jiné vesmírné agentury k tomu, aby se hlouběji věnovaly právě biologickým aktivitám na Marsu.

Současně však vyzvali k tomu, aby další expedice na Mars byly opatrnější a vědci předcházely tomu, aby nové sondy kontaminovali povrch rudé planety přinesenými mikročásticemi.

Text Lukáš Onderčanin pro tech.sme.sk (překlad NS)

doi:10.1089/ast.2015.1464