Držitel rekordu v cestování časem

Cestování časem jsme se v minulosti na našich stránkách věnovali několikrát (ZDEZDE a ZDE)

Rekord je v souladu s Einsteinovým poznatkem o čase a rychlosti, že čím rychleji se v prostoru pohybujete tím pomaleji plyne váš čas v porovnání s lidmi, kteří stojí na místě. Ačkoliv to může znít šíleně bylo to skutečně testy prokázáno. Tento efekt se nazývá dilatace času a ten se dá využít při cestování do budoucnosti. Ve skutečnosti už k němu došlo.

Ruský kosmonaut  Sergej Krikaljovov, který strávil na orbitu více než 803 dny, drží prvenství v pobytu stráveném ve vesmíru, ovšem po celou tu dobu cestoval rychlostí 26.000 km/h, což z něj zároveň dělá držitele světového rekordu v cestování časem i když by jste to na něm jen těžko poznali. Ve skutečnosti došlo k tomu, že je asi o padesátinu sekundy mladší, ve srovnání s lidmi, kteří zůstali na zemi.

Ovšem efekt dilatace času se k cestování časem začíná vyplácet, teprve když svou rychlost akcelerujete až těsně pod rychlost světla. Představme si, že se chcete dostat o 500 let do budoucnosti, pak se musíte po dobu sedmi let pohybovat rychlostí 99,99% rychlosti světla.

Zdroj: Discovery Science

FOTO

Leave a Reply