Hvězda zaskočila astronomy, popírá všechny teorie

Žádná teorie zatím neumí zcela vysvětlit zvláštní pozorování.

Tehdy to byla běžná supernova. Kdiž umírající hvězdu vědci našli, zařadili ji do kategorie a nechali, vždyť takových už viděli mnoho. Ale o několik měsíců později udělala cosi, co nikdo nečekal a co naše teorie nekokážou vysvětlit.

Hvězda se opět rozzářila a pohasla, a to hned pětkrát v průběhu pár let. Zdá se, že tato supernova se zvláštním názvem iPTF14hls odmítá zemřít a vybuchuje znovu a znovu.

Tak by však sluneční evoluce neměla vypadat. V posledních dramatických fázích života masivní hvězdy totiž nastane obrovská exploze, která do prostoru rozmetá téměř veškerou její hmotu. Na krátký čas se rozzáří a postupně zhasne.

“Tato supernova však popírá všechno, co jsme si mysleli, že o jejich fungování víme,” píše v tiskové zprávě hlavní autor studie Iair Arcavi. “Je to největší záhada, na jakou jsem narazil za téměř deset let studie hvězdných explozí,” doplňuje.

Největší výbuch, jaký jsme viděli

Podle studie publikované v prestižním magazínu Nature však supernova překvapila znovu.  Astronomové se podívali do archivních záznamů a z pozorování zjistili, že na stejném místě, v souhvězdí Velká medvědice přes půl miliardy světelných let od nás, nastal výbuch už v roce 1954. Zdá se, že hvězda tehdy výbuch přežila a o 60 let později vybuchla opět. Výpočty výzkumníků ukázaly 95 až 99-procentní pravděpodobnost, že jde o stejnou hvězdu.

Ze studie také vyplývá, že samotná hvězda byla 50krát hmotnější než Slunce a zřejmě i mnohem větší.

“Supernova iPTF14hls by tak mohla být největším výbuchem hvězdy, jaký jsme kdy viděli,” vysvětluje fyzik Lars Bildsten z Kalifornské univerzity Santa Barbara.

Částečná odpověď na záhadu

Výzkumníci se pokoušeli zvláštní chování hvězdy vysvětlit několika hypotézami o supernovách, ale žádná dosud nefungovala. Až model pulzující párové nestability zvládl zodpovědět několik otázek.

Model předpokládá, že masivní hvězdy s hmotností alespoň stovky sluncí by mohly vybuchnout několikrát – dokud opravdu zemřou.

V jádrech se pod obrovským tlakem a vysokou teplotou (i miliardou stupňů Celsia) začne přeměňovat energie na hmotu a antihmotu. To způsobí výbuch, který do prostoru uvolní obrovské množství hmoty.

Jádro hvězdy však přežije a postup se může opakovat, dokud nenastane konečný výbuch a hvězda se do sebe zhroutí.

Touto částí modelu vysvětluje chování supernovy. Model však nedokáže vysvětlit stálou přítomnost vodíku ani směs prvků, které vznikly, dokonce ani množství uvolněné energie, které je více, než model předpokládá.

Teorie nevysvětluje vše, ale z toho, co máme, je nejblíže,” zdůrazňuje podle Guardianu Arcavi.

“Zvláštní však je, že i po dvou letech hvězda stále vypadá jako dvouměsíční supernova,” doplňuje.

Překvapením také je, že na podobné výbuchy hvězd jsme měli nacházet jen v raném vesmíru , ne dnes.

“Je to jako byste dnes narazili na živého dinosaura,” poukazuje na analogii spoluautor studie Andy Howell.

Mohli jsme mnoho propást

Hvězda iPTF14hls by mohla být zcela novým druhem supernovy.

Výzkumníci proto zdůrazňují, že nelze říci, jaké vzácné jsou vícenásobně vybuchující hvězdy. Tato nám neunikla díky své jasnosti.

“Nevíme, na kolik z nich jsme mohli najít, ale nikdy jsme se k pozorování nevrátili. Možná jsme je už propásli,” říká Arcavi.

Poslední pozorování naznačují, že výbuch supernovy v roce 2014 byl zřejmě poslední. No brzy se směrem k záhadné hvězdě podívá i Hubbleův teleskop.

DOI: 10.1038 / nature24030

 

 

 

Leave a Reply