Proč jsme ještě nenašli mimozemšťany? Hledáme na nesprávném místě a čase

Na vyvinutí života u menších hvězd si ještě pár miliard let počkáme.

Představa inteligentní mimozemské civilizace nás fascinuje a straší zároveň. Zatím se nám však jiný vesmírný život nepodařilo najít. I když určitě ne proto, že bychom se málo snažili.

Vědcům se podařilo najít podklady k nové teorií, která by obhájila náš dosavadní neúspěch v pátrání: Co když problém není kde hledáme, ale kdy?

Studie publikovaná ve vědeckém časopise Journal of Cosmology and Astroparticle předpokládá, že život dokáže vzniknout i u mnohem menší hvězdy, než je naše slunce.

“Je přirozené myslet si, že jsme nejběžnější forma života, jinou prostě ani neznáme. Proto předpokládáme, že život může nejpravděpodobněji vzniknout u hvězdy, která bude podobná našemu slunci “,  řekl pro Gizmodo vedoucí výzkumu z Harvardovy univerzity Avi Loeb.

Málo hmotné hvězdy

Tyto hvězdy jsou mnohem menší a slabší než slunce. Jsou však mnohem běžnější a vyzařují dostatek světla, aby se v jejich blízkosti vytvořily obyvatelné zóny s vhodným klimatem pro vodu v tekutém skupenství. Pro jejich nízký výkon by však proces formování živých organismů trval podstatně déle.

Na základě této teorie vědci zjistili, že je mnohem pravděpodobnější, že život na těchto planetách vznikne v daleké budoucnosti. Šance objevení života je tak tisíckrát menší nyní než za kvintilión let (za jedničkou si představte 30 nul).

Výjimeční nebo typičtí

Je tedy možné, že v porovnání se zbytkem galaxie vznikl život na naší planetě předčasně – přesto, že naše planeta má pouze čtyři a půl miliardy let.

Druhé vysvětlení, které se vědcům zdá pravděpodobnější je, že planety v okolí menších hvězd nemají vhodné podmínky. Obyvatelné zóny kolem těchto drobných sluncí jsou mnohem menší a ve větší blízkosti, kde jsou planety vystaveny nebezpečnému slunečnímu záření .

Otázkou tedy zůstává, zda jsme výjimeční a vyvinuli jsme se předčasně jako první, nebo jsme prototypem života v vesmíru.

DOI:  10.1088 / issn.1475-7516

Text: Gregor Kaclík pro tech.sme.sk (překlad NS)

Leave a Reply