Řízený pád Boeingu 727

Ilustrační obrázek http://www.wallpapersnewhd.com/

Letecké havárie patří vždy k těm nejhorším tragédiím. Navzdory moderní technice, která zachycuje poslední okamžiky letadla, se vždy jedná o pouhou interpretaci toho co se vlastně na palubě odehrálo.

Skupina amerických vědců a zkušebních pilotů ve spolupráci s televizní stanicí Channel 4 se rozhodla, vyhodnotit důsledky řízené havárie 170-ti místného Boeingu 727-200, před zraky televizních kamer. Posádka opustila kabinu letadla 3 minuty před nárazem na padácích, další let byl řízen za pomoci obyčejného modelářského dálkového ovladače, umístěného v paralelně letící Cessně a servomotorků napojených na lankové řízení 727. Z mnoha možných scénářů bylo vybráno přistání v rychlosti 260 km/h a klesání 460m/min.

Vyhodnocením výsledků, jak je vidět i ze samotných záběrů vyplývá, že šance přežít takový pád není vůbec malá, pokud tedy sedíte na správném místě. Testovací figuríny umístěné v nepoškozené části letadla “utrpěly” pouze lehká zranění. Překvapením bylo pouze to, že prostřední motor na zádi letadla odmítal akceptovat, že právě havaroval a dál běžel na plný výkon. Zataven byl až hasiči, proudem vody do sání.