SETI: Mimozemšťany najdeme do roku 2040

Je rok 1960. Astronom Frank Drake právě namířil svůj 26-ti metrový radioteleskop na blízké hvězdy Tau Ceti a Epsilon Eridani.

Hledal rádiové stopy po případné rozvinuté mimozemské civilizaci – a neobjevil nic. Prakticky se však zrodil systematický program SETI, který ve vesmíru poslouchá různé frekvence a stopuje případných inteligentních mimozemšťanů.

Vědci nyní odhadují, že nějakých by měli najít v průběhu dvou desetiletí. Důvodem je, že kolem roku 2040 prozkoumají asi dva miliony hvězdných systémů, tedy dost soustav, aby měli skutečnou šanci na nějaký objev. Tvrdil to Seth Shostak na sympoziu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír na Stanfordově univerzitě.

Množství světů

Dnes tušíme více než čtyři tisíce exoplanet a více než tisícovku planet v cizí sluneční soustavě máme potvrzenou. Vědci přitom už našli i několik světů, na kterých by teoreticky mohly existovat podmínky vhodné pro život. O žádné formě života mimo Zemi však dosud nevíme.

“V konečném důsledku má zřejmě každá pátá hvězda planetu, na které by se mohl objevit život,” řekl podle Space.com Shostak z Institutu SETI.

“To je ohromné množství. Znamená, že jen v naší galaxii se pohybujeme v desítkách miliard světů připomínajících Zemi. ”

Jak hledat

Naslouchání mimozemského vysílání je pouze jedním ze způsobů, jak pátrat po dalekém životě. Soustřeďuje se na rozvinuté společnosti, ale existence mimozemských mikrobů je podstatně pravděpodobnější.

Jednoduché organismy bychom mohli objevit například i na Marsu či některých měsících velkých planet. Konečně i na naší planetě se podobný život vyskytl už téměř před čtyřmi miliardami let.

Další možností je hledání stop v atmosféře vzdálených exoplanet. Pomoci by mohla nová generace vesmírných dalekohledů.

Zdroj: http://tech.sme.sk/

Foto:
https://copy.com/4k3wHu9ttMBy3WZ2

Leave a Reply