Slunce vyfocené SKRZ Zemi. Jak je to možné?

Většinou vám přinášíme pokud možná co nejkrásnější obrázky, které lze k daným tématům najít. Nicméně, pokud vám připadá dnešní úvodní fotografie nezajímavá, po přečtení jejího příběhu rychle změníte názor!

Fotografie zachycuje Slunce. Na tom by nebylo nic zvláštního. Ale fotka je pořízená v noci a objektiv mířil do země: Slunce se totiž v okamžiku zmáčknutí spouště nacházelo na druhé straně naší planety.

Tato fotka není nová, vznikla už před dvěma roky – ale stojí za to si ji připomínat; aspoň nám ukazuje, jak krásná může být věda a její úspěchy. Snímek pořídili vědci z japonského fyzikálního ústavu u částicového urychlovače Super-Kamiokande. Zatímco na normálních fotografiích Slunce vidíme jeho světlo, na této fotce je vidět záře neutrin, která ze Slunce vycházejí.

Nejdražší fotografie v dějinách

V normálních podmínkách je něco takového nevyfotitelné. Expozice tohoto snímku trvala 503 dní! Neutrina jsou v Japonsku zachycována v obří nádrži s vodou: ten bazén obsahuje 50 000 tun kapaliny a je umístěný kvůli odstínění kilometr pod povrchem.
Detektor neutrin: https://copy.com/sZLz6BnvHcZidagd

 Neutrina nemají téměř žádnou hmotnost, a tak procházejí hmotou, aniž by s ní nějak reagovaly. Podle měření například jedním centimetrem čtverečním lidského těla proletí za 1 sekundu asi 60 miliard neutrin! Jen ve zcela výjimečných případech dojde k nějaké reakci – s elektronem, který při tomto střetu jasně zazáří. A právě toto světlo vidíte na fotografii.

Tato fotografie se může pyšnit ještě jedním primátem: jde o zřejmě nejnákladněji pořízený snímek v dějinách fotografování…

Zdroj: Prima zoom

Leave a Reply