Věda a pavěda III. – O původu ropy


Ve škole se učí, že uhlí, ropa a zemní plyn vznikly přeměnou organické hmoty (odumřelých zbytků těl rostlin a živočichů).

Copak uhlí… Zuhelnatění rostlinných kmenů v bažinách (možná spíš rašeliništích) je věc celkem prokázaná a potvrzená experimentálně (nálezy v různé fázi zuhelnatění), ale ropa? Podle teorie by měla vznikat ze zbytků těl rostlin a živočichů při teplotách 60-100 stupňů Celsia, v hloubkách 1-5 km pod povrchem Země za značného tlaku. Dovolím si citovat jednu ukázku:

„Až v roce 1933 německý chemik Alfred Treibs vyrobil ropu v laboratoři. K její výrobě použil živočišný tuk za vysoké teploty a tlaku. Dokázal tak svou teorii, podle níž ropa pochází ze zbytku organismů. V 50. letech minulého století se 02507potom díky pokroku organické chemie prokázalo, že ropa je skutečně organického původu. V posledních 20 letech pak dokonce vědci pomocí nejmodernějších analytických přístrojů zjistili molekulární kód ropy. Ten nám poskytuje podrobné detaily o samotném vzniku ropy z původních rostlin a bakterií. Lze určit přesné organismy, z nichž ropa vznikla.“ (1)

 Vypadá to jako neotřesitelná věda, že? Tak se na to podívejme selským rozumem. Zatímco stromy rostly a odumíraly v bažinách miliony let (a jejich kmeny vytvořily mocné sloje uhlí), kde najdeme takové „vrstvy“ organických těl? Na pevnině asi těžko – představa, jak se tisíce dinousaurů, vědomých si své odpovědnosti za budoucnost, vrhá do bažin, patří do špatné sci-fi. Tak oceány? Třeba únik plynu, který otrávil a vyhubil život v nějakém zálivu? A co? Obrovské množství mikroorganismů se postará, aby se odumřelá organická hmota rychle zpracovala a rozložila. Neumím si představit, jak se na dně nějaké zátoky po tisíce let postupně vrší nerozložená organická hmota.

crude-priceA i kdyby se to stalo – ke vzniku ropy to nestačí. Musí přijít nějaká geologická činnost, díky které se tato hmota dostane kilometry hluboko, zahřeje a stlačí. Jak je toto pravděpodobné? Ještě kdyby  byla výjimečná vzácnost, něco jako ropa nad zlato, tak budiž, ale vzhledem k obrovskému množství ropy, která se denně těží už víc jak sto let a jejíž zásoby (díky nově objevovaným nalezištím) neustále rostou…

Dalším podezřelým příznakem je to, že se vyčerpaná ropná naleziště samovolně doplňují, nebo to, že nová naleziště jsou i 9 km hluboko.

No, vypadá to, že někdo bude muset najít odvahu a říct ve školách, že onu představu o původu ropy bude zřejmě potřeba zásadně opravit. Zatím by stačilo říct, že „nevíme“ – a přiznat, že (demagog?) Alfred Treibs svým experimentem nedokázal, že ropa vznikla ze živočišných zbytků, ale jen to, že se ze živočišných zbytků dá látka (směs uhlovodíků) podobná ropě také připravit. Jeho ověření hypotézy patří do oblasti pavědy.

A jak to je doopravdy? Nevím! Ale jako velmi pravděpodobné se jeví teorie o tom, že (2) ropa vzniká buď zcela samovolně v zemském plášti z anorganických složek (hornin) nebo za spolupůsobení pra-bakterií (Archea), které bez potřeby kyslíku rozkládají zemskou kůru (3).

 

Je ovšem pravda, že vyhrožování ropným zlomem (tím, že dojde ropa), se některým demagogům sakra hodí do krámu, proto pavěda nerušeně klíčí dál…

(1) http://www.hyperbola.cz/index.php/Jak-vznikla-ropa

(2) http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-vznik-ropy-a-zemniho-p

lynu-v-hlubinach-prirozenou-cestou-pbs-/p_veda.asp?c=A100804_104

604_p_veda_wag

(3) http://tech.ihned.cz/c1-39272050-tajemstvi-ropy

Příště: Globální otelplování

Věda a pavěda II. – Zelené rostliny a kyslík
Věda a pavěda I. – Trocha teorie úvodem

Autor: Vladimír Němec

Web http://www.inien.wz.cz

Knihy autora:

http://neoluxor.cz/beletrie/zoldacka-darja–212793/

http://www.kosmas.cz/knihy/195548/…a-clovek-stvoril-boha/

6 Komentáře

  1. Neštudoval som geológiu a preto by ma zajímalo s ktorého obdobia teda ropa je s článku som usúdil že na vytvorenie roby je potrebný „tuk“ neviem si predstaviť ako naženú dinosaury do jamy aj keď si neviem ani dokonale predstaviť aké boli veľké a koľko ich bolo ale skôr mi príde pravdepodobnejšie usadzovanie nejakých olejnatých rias na dno zátoky kde ich nakoniec pokryl zosun pôdy alebo usadeniny piesku a následne pohybmi tektonických dosiek sa dostali „ na šporák“

  2. "na vytvorenie roby je potrebný „tuk“" – no ale to je to, co sa podarilo z tuku vyrobit a neznamena to, ze sa to da iba z tuku…. v podstate clovek ked zomrie, tak sa rozlozi na prach … podla vedcou presne to co obsahuje zem je aj v cloveku… ono je to logicke, ved rastieme vdaka jedlu – maso a rastliny. A ked jeme maso, tak zo zvierat, ktore jedia rastliny.. a rastliny vznikaju zo zeme – z maleho semiacka vnikne rastlina, ktorej material na svoju "stavbu" vyuziva material z pody.
    … takze z toho vyplyva, myslim velmi logicky, ze ludske telo je v podstate transformovana cast zemskej pody. Aj ked to vyzera divno, je to tak.

    Tak ako dokazeme vytvorit napriklad z bielka vajicka sneh, tak je proste mozne, ze ludske telo je vytvorene z pody…

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Věda a pavěda V – Velké bombardování | Nevšední svět
  2. Ropa možná vznikla už při zrození Země | Nevšední svět

Komentáře nejsou povoleny.