Vědci jsou si téměř jistí. Slunce je buď dvojhvězda nebo musí existovat obří devátá planeta.

Mysteriózní planeta často označovaná jako X nebo Nibiru bývá spojována s apokalyptickými vizemi katastrofické srážky se Zemí. Astronomové to sice odmítají, ale na druhou stranu musí přiznat barvu. Devátá planeta není žádný mýtus!

Nikdo přesně neví, jak vypadá, kde ji hledat a zda vůbec existuje. Přestože planeta X stále zůstává pouze hypotetickým objektem našeho solárního systému, pravidelně budí rozruch nejen mezi amatérskými badateli, podle nichž jde o bludnou planetu Nibiru, jejíž srážka se Zemí naplní apokalyptická proroctví, ale i mezi profesionálními astronomy. Ti jsou totiž čím dál více přesvědčeni, že ačkoliv ničivá kolize nehrozí, neznámá planeta kolem Slunce skutečně obíhá. Skupina španělských astronomů tvrdí, že nezvratné důkazy o její existenci objevili již V roce 2009. V roce 2016 astronomové z Kalifornského technického institutu Konstantin Batygin a Mike Brown zveřejňují výsledky studie, která toto tvrzení podporuje. O něco později Batygin a jeho kolega Alessandro Morbidelli z téhož institutu vytvoří počítačovou simulaci, která vše potvrdí. Devátá planeta prý zcela jistě existuje! Proč ji ale dosud vědci nenašli?

PLANETA, NEBO HVĚZDA?

Už v roce 1992 vědci přičítají na vrub působení neznámého tělesa odchylky v oběžných drahách Uranu a Neptunu. „Astronomové jsou natolik přesvědčeni o existenci desáté planety (tehdy ještě Pluto patřilo mezi planety), že zbývá jediné: dát dotyčnému objektu jméno,” prohlašují. Zpráva, kterou v roce 2016 publikují Brown a Batygin, se zabývá elipsovitými oběžnými drahami objektů v Kuiperově pásu, tedy v oblasti za Neptunem. Ve srovnání s osmi planetami sluneční soustavy obíhá těchto šest dalších objektů nakloněno o 30 stupňů směrem dolů, což nasvědčuje tomu, že je jejich oběžná dráha ovlivněna nějakým velkým tělesem. Planeta by měla obíhat na samém kraji soustavy v dvacetkrát větší vzdálenosti od Slunce než Neptun. Došlo dokonce ke spekulacím, že tento tajemný objekt by mohla být ve skutečnosti další hvězda, takzvaný hnědý trpaslík. To by znamenalo, že skutečně žijeme V binárním hvězdném systému. Touto možností se vědci rovněž vážně zabývají, neboť binární systémy jsou v kosmu zcela běžné, a neobvyklá je naopak podoba naší hvězdné soustavy, jak ji zatím známe. Je možné, že kdesi na jejím okraji obíhá druhé Slunce?

ZBÝVÁ JEN JI NAJÍT!

Ačkoliv těleso zůstává nespatřeno, vědci získávají čím dál přesnější představu o tom, jak vypadá a kde ho hledat. Podle zjištění španělských astronomů z roku 2009 je nyní od Země vzdáleno 60 AU (1 AU : vzdálenost Země od Slunce pozn. red.). Tato vzdálenost se ale údajně zmenšuje. Hmotnost tělesa je několikanásobně větší než Země a kolem Slunce obíhá po výstřední eliptické dráze. Batygin a Morbidelli v roce 2016 sestavili sofistikovanou počítačovou simulaci, která poprvé dokázala popsat přesnou oběžnou dráhu deváté planety, což nás výrazně posunuje směrem k jejímu odhalení. „Dnes již existuje pět různých linií observačních důkazů, které poukazují na existenci planety devět. Pokud bychom si představili, že devátá planeta neexistuje, pak bychom měli pět záhad, na které bychom neměli absolutně žádné jiné vysvětlení,“ tvrdí Konstantin Batygin.

Autor: Eva Soukupová pro Enigmu

Leave a Reply