Video: průlet Sluneční soustavou rychlostí světla

Už někdo z vás přemýšlel nad tím, jak by to vypadalo, kdybyste převzali roli fotonu vylétajícího ze Slunce? Co byste na své cestě viděli a hlavně za jak dlouho? Tyto otázky vám zodpoví tato zdařilá animace.

Podle soudobých znalostí je světlo nejrychlejší “věcí” ve vesmíru. Na Zemi si jeho rychlost ani nedovedeme představit, protože vzdálenosti jsou na ní tak malé, že je světlo prolétne v mžiku. Vždyť jen na Měsíc, což je už pořádná vzdálenost, mu to trvá pouze něco přes sekundu. Ve Sluneční soustavě už je to ale jiné, tam jsou vzdálenosti mnohem větší, ale pro nás stále málo představitelné. Na Jupiter trvá cesta světlu ze Slunce už celých 43 minut a právě tato cesta fotonu Sluneční soustavou je předvedena v této animaci v reálném čase. Z našeho pozemního pohledu se zdá rychlost světla neuvěřitelná, ale jakmile ji převedeme do obrovských vzdáleností ve vesmíru, je bohužel velmi pomalé.

Tato animace vám má dát alespoň trochu představu, jak je naše Sluneční soustava obrovská, ale i přesto je pouze hlavičkou špendlíku v ohromné hromadě, která představuje celý vesmír. Upozorňujeme, že je ale pouze pro opravdu velmi trpělivé lidi, protože trvá 45 minut a zase tolik tam toho vidět není, protože cestování fotonu vesmírem je opravdu jedna velká nuda. Ovšem animace zobrazuje veškeré potřebné informace o času letu a vzdálenostech, takže když to nevydržíte, můžete aspoň posouvat dopředu, protože vidíte, za jak dlouho dorazí foton k dalším planetám či asteroidům. Doporučujeme přehrát ve Full HD.

O Scimani 30 Článků
Zajímám se o astronomii a miluji sci-fi, především Hvězdnou bránu, Dark Matter, Hvězdné války, Mass Effect a další.