Z Prahy na Proximu Centauri. Vesmírné vzdálenosti.

Vzdálenosti v kosmu se vymykají lidské představivosti. Ještě jsme schopni vcelku rozumě si představit necelých 390.000 km, ktere nás dělí od měsíce. Ale již u Slunce v vzdáleného 150 milionů kilometrů se dostáváme do roviny abstraktních čísel, nejsme schopni si pod touto vzdáleností prakticky nic konkrétního představit a to i přesto, že ho denodenně vídáme na obloze. V mezihvězdném měřítku se pak dostáváme zcela mimo souvislosti. Nejbližší hvězda červený trpaslík Proxima Centauri je od nás vzdálen 4,22 světelného roku, což je při převodu na běžně používané jednotky 39,9 bilionu kilometrů. Číslo je to hezké, ale běžný smrtelník si pod ním nepředstaví zhola nic. Pojďme si tedy vypomoci přirovnáním a trasu Proxima Centauri – Země převedeme na trasu Praha – Brno (209 km podle mapy.cz).

Nyní na tuto trasu umístíme nejvzdálenější a nejrychleji se pohybující zařízení vyrobené člověkem, sondu Voyager 1. Řítí se kosmickým prostorem těžko představitelnou rychlostí 59700 km/h, přesto na naší pomyslné cestě Praha – Brno urazila za 35 let své cesty pouhých 95 metrů a do Brna (Proxima Centauri) dorazí za 76 tisíc let!

Pro ještě lepší představu si můžeme dovodit, že tímto tempem urazí na naší trase Praha – Brno za rok 2,714 metru, to znamená že každý den se posune o úžasných 7,5 milimetrů. V takto “rychle” se pohybujícím dopravním prostředku by jste stěží zaznamenali, že se vůbec pohybujete, jak by taky ne vaše rychlost činí 0,304 mm/h. Vůči svému okolí tak v podstatě stojíte.

Z výše popsaného je zřejmé, že kosmické vzdálenosti jsou naprosto mimo možnosti naší současné techniky a na cestě k okolním hvězdám máme před sebou, stejně jako Voyager, pořádný kus cesty.

Nevšední svět

 

8 Komentáře

  1. Tieto 2 vety sa totalne vylucuju navzajom:
    1. za 35 let své cesty pouhých 95 metrů
    2. Praha – Brno za rok 2,714 metru

  2. Martin Král ak za 35 rokov prejdem 95 metrov, ako mozem prejst tym padom za rok 2714 metrov ?
    … to by som presiel 2714 x 34…

  3. Martin Král aha 🙂 do kelu, ja som si to pomylil 😉 v americkom formate je to 2714 – u nas je to ok 😉 tak sorry a vdaka za vsimavost 😉

1 Trackback / Pingback

  1. Oortův oblak – vesmírné vzdálenosti II | Nevšední svět

Komentáře nejsou povoleny.