Železo, zničí hvězdu v několika vteřinách


Obrovské hvězdy žijí rychle, jasně září a krutě umírají, z jejich zkázy však vzejde život. Smrt mohutných hvězd dává vzniknout základním stavebním kamenům vesmíru, zdroji samotného života.

Necelých 600 světelných let od Země hledí obří hvězda Betelgeuse do tváře blízké smrti, alespoň ve vesmírné terminologii. Je mladší než naše Slunce, její stáří se počítá na miliony, ne miliardy let, avšak jaderná fúze v jejím jádru je mnohem intenzivnější. Patří do úplně jiné kategorie než naše Slunce, vzhledem k vysoké hmotnosti se řadí do skupiny červených veleobrů, je 20x těžší a to znamená, že jeho jádro se od slunečního diametrálně liší. Těžké hvězdy vytvářejí nejintenzivnější tlak a teploty ve vesmíru. Jejich gravitace je tak ohromná, že dokáže přimět k fúzi vetší a větší atomy. Jádro těžké hvězdy připomíná továrnu vyrábějící stále těžší prvky a to nakonec také povede k jejich zkáze, protože jakmile vyprodukují železo jsou odsouzeny k záhubě.

Ve světě science-fiction existuje spousta nápadů jak by měl vypadat stroj na ničení hvězd, překvapivě to zvládne něco tak obyčejného jako je železo. Pro hvězdu je železo nejnebezpečnějším prvkem ve vesmíru, absorbuje totiž energii. Od chvíle, kdy těžká hvězda vyrobí železo, zbývá jí jen pár vteřin života. Hvězda se pokouší působit na tuto železnou kouli energií a přimět jí k fúzi, ale nejde to a tak ji koule okrádá o energii, kterou ale hvězda potřebuje k životu. Jakmile tedy v jádru začne vznikat železo hvězda si podepíše vlastní rozsudek smrti.

Boj mezi gravitací, která se snaží hvězdu rozdrtit tlakem zvenčí a energií vznikající při fúzi, která se jí pokouší rozervat zevnitř, dospěje ke konci. Železo zažene fúzi do slepé uličky, gravitace zvítězí. Železné jádro se zhroutí, vnější vrstvy hvězdy se od něj odrazí a dojde k mohutnému výbuchu. Je to jedna z nejbouřlivějších událostí ve vesmíru, supernova. Za pouhých pár vteřin vyprodukuje supernova více energie, než naše Slunce za celou svojí existenci.

Několik vteřin po té co začne produkovat železo hvězda exploduje jako supernova, vzpomeňte si na to až budete v ruce držet “bezcenný” kus železa, tahle věc zabila za pár vteřin gigantickou hvězdu.

3 Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.