Země je možná průkopník, lidé první vyspělou civilizací

Většina obyvatelných planet jako Země vznikne, až když naše slunce zcela vyhasne.

Existuje velmi mnoho různých teorií o mimozemském životě a našich šancích na něj narazit.

Nedávno zjištěná anomálie kolem hvězdy KIC 8462852 například nastartovala debatu o možném mimozemské stavbě na její oběžné dráze. Znamenalo by to, že se pomalu dostáváme na technologickou úroveň, při které bychom mimozemšťany mohly objevit.

Nejnovější studie dat z Hubbleova a Keplerova teleskopu zveřejněna v žurnálu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society však připouští i zcela opačný scénář. Ve vesmíru bychom mohli být první a jsme sami.

dost materiálu

Vesmír je přibližně 13,8 miliardy let starý. Po velkém třesku vytvářel hvězdy mnohem rychleji než dnes, ale použil k tomu jen o něco méně než jednu třetinu ze svých zásob vodíku a helia.

Ze zbytku tak mohou v budoucnu vznikat nové hvězdné systémy, které by měly i skalnaté planety podobné naší v jejich obytné zóně.

Země totiž vznikla před 4,6 miliardy let, kdy podle tiskového prohlášení Národního úřadu pro letectví a vesmír ( NASA ) existovalo pouze osm procent možných obyvatelných planet, které kdy ve vesmíru budou.

“Je dostatek materiálu k vytvoření ještě více planet v Mléčné dráze i dál,” potvrzuje pro NASA spoluautorka studie Molly Peeplesová z Institutu pro vědy vesmírných teleskopů.

Většina ze zbývajících 92 procent dokonce podle portálu Gizmodo vznikne až za sto miliard až jeden bilion let. Tedy dávno potom, co naše slunce za zhruba pět miliard let vyhasne.

jedinečná možnost

Patříme mezi první vlnu obyvatelných planet, máme podle portálu Discovery News před případnými cizími civilizacemi výhodu.

Máme totiž jedinečnou možnost studovat rané stádia kosmického vývoje, pozorovat vznikající galaxie. Stále také můžeme vidět důkazy velkého třesku, které již za bilion let nebudou vidět kvůli rozpínání se vesmíru.

Civilizace budoucnosti tak nemusejí podle NASA vůbec vědět, jak vesmír vznikl a jak se vyvíjel.

Pokud však opravdu patříme mezi první vlnu obyvatelných planet, je možné, že jsme i jednou z prvních inteligentních civilizací ve vesmíru a žádnou jinou se ani nikdy nesetkáme.

řešení paradoxu

Přestože většina planet teprve vznikne, už v současnosti jich je víc než dost. Data z Keplerova kosmické observatoře naznačují, že pouze v naší galaxii je přibližně jedna miliarda světů, které se podobají Zemi a nacházejí se v obytné zóně svých hvězd.

V pozorovatelném vesmíru je navíc dalších sto miliard galaxií, které také mohou skrývat obyvatelné světy velikosti Země.

Teoreticky tak existuje množství světů, kde mohl vzniknout inteligentní život. Přesto o něm nemáme žádné důkazy. Tento vztah se nazývá Fermiho paradox.

Nové poznatky by ho mohly vysvětlit. Pokud je totiž naše planeta jednou z prvních svého druhu, může i naše civilizace být první svého druhou nebo dokonce úplně první.

doi: 10.1093 / mnras / stv1817

Dominik Holič pro https://tech.sme.sk/

Leave a Reply